אטליה שמי

קיבוץ כברי

האטליה ואוסף שמי

מכלול יצירתו של יחיאל שמי [1922-2003] – פסלים, ציורים, רישומים, תחריטים ועבודות נייר – מרוכז כיום במתחם אטליה שמי שבקיבוץ כברי.

המקום שימש בעבר כסדנת הפיסול והציור של שמי. סביבת העבודה שלו וכן מורשתו האמנותית נשמרים במקום זה, שהפך לחלל גלריה מדהים ביופיו ומתקיימות בו תערוכות מתחלפות. את האטליה מקיף גן פסלים רחב ידיים מעשה ידיו, המשקיף לנוף המרהיב של הגליל המערבי.

שמי מחשובי הפסלים והציירים בארץ, זוכה פרס ישראל לפיסול. נמנה עם אמני קבוצת “אופקים חדשים”. צעדיו הראשונים היו בפיסול באבן ובעץ. בשנת  1955 החל לפסל בברזל. המעבר לברזל והורדת הפסל מהכן, היו גם המפנה והמעבר מפיסול פיגורטיבי לעיסוק במופשט.

שמי היה פורץ דרך בתחומו והפך לאמן מרכזי באמנות הישראלית. פעילותו האמנותית נפרשת על פני תקופה של למעלה משישים שנה. שמי הגדיר את תוכן הפיסול שלו כ”נטו” ולא חדל לבדוק חומרים חדשים, לחקור ולהתמודד עם בעיות של צורה וכובד, בחיפוש אחר שפה פיסולית ודרך ביטוי אישית.

פסליו מוצבים במקומות מרכזיים ברחבי הארץ. ביניהם: “פסל ים” בחוף אכזיב, ‘אב ובנו’ בקיבוץ חוקוק, תבליט הכניסה והרחבה בתאטרון ירושלים, אנדרטה לזכר חללי חטיבה  8 בכניסה לשדה התעופה נתב”ג, בטכניון בחיפה, בכניסה לבסיס חיל האוויר בתל נוף, בספריה המרכזית של אוניברסיטת תל אביב, בסמינר הקיבוצים, בית יגאל אלון בגנוסר ועוד.

פרטי התקשרות:

שעות פתיחה: ימים ב’-ה’ ושבת בין השעות  15:00-11:00

קיבוץ כברי, ד”נ. גליל מערבי. 25120

ליצירת קשר

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן